PC Hızlandırma Yolları

PC hızlandırma yolları başlıklı bu yazımızda sizlerle bilgisayarınızı nasıl hızlandıra bileceğiniz hakkında bazı yöntemlerden bahsediyoruz.

PC Hızlandırma Yolları

Günümüzde bilgisayarlar ne yazık ki belirli bir süre kullanıldıktan sonra yavaşlıyorlar. Bunun pek çok nedeni bulunuyor. Fakat siz ne kadar uğraşırsanız uğraşın yinede hiçbir bir zaman bilgisayarınız ilk aldığınız gibi hızlı olamıyor. Bu durum özellikle oyuncular için büyük bir problem. Çünkü yavaşlayan bir PC üzerinde özellikle yüksek sistem gereksinimi isteyen oyunlar oynamak sizlerinde bildiği gibi tam bir işkence. Özellikle fareyi kullandığınız FPS (First Person Shot) oyunlarında bilgisayarınızın zorlanması nişan almanızı imkansız hale getirerek oyunu tamamen oynanamaz hale getiriyor. Bilgisayarınızın donanımı oynadığınız oyunun minimum sistem gereksinimlerini karşılamasına rağmen halen daha yavaş bir oyun oynuyorsanız ciddi bir problem olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat sisteminiz düşük olsa bile uygulayacağınız çeşitli PC hızlandırma yolları ile bu problemden kurtulabilirsiniz.

Virüslere Dikkat

Bilgisayarınızın yavaşlamasının en büyük nedenlerinden bir tanesi virüsler veya casus yazılımlardır. Bu zararlı yazılımlar bilgisayarınızı gereksiz yere meşgul ederek yavaşlamasına neden olur. Bu nedenle sık sık antivirüs programınız ile bilgisayarını taramanız faydalı olacaktır. Tabi ki antivirüs programının güncel olduğundan emin olun. Aksi halde bu tarama işlemi bir işe yaramayacaktır. Eğer bilgisayarınızın bir virüsten ötürü yavaşladığını fakat virüs programının o virüsü bulamadığını düşünüyorsanız format atmanız kesin çözüm olacaktır.

Gereksiz Şeyleri Silin

Bir başka neden ise PC üzerinde çok fazla yazılımın bulunmasıdır. Bilgisayarınıza kurduğunuz her bir program
ya da oyun bilgisayarı açtığınızda aynı zamanda arka planda da çalışırlar. Bu da PC belleğini meşgul ederek yavaşlamasına neden olur. Kullanıcılar bilgisayarlarını hızlandırmak için bilgisayarlarını her açtıklarında bu programları görev çubuğundan teker teker kapatırlar. Fakat bu geçici bir yöntemdir çünkü bilgisayar baştan başladığında program yine çalışacaktır. Bunun yerine programların ayarlar kısmından otomatik başlatma seçeneğini iptal ederek bu işlemle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Bu yöntemin PC hızlandırma yolları içerisinde en iyisi olduğunu söylemeliyim. Eğer programın böyle bir seçeneği yoksa ve her defasında kapatmak zorunda kalıyorsanız bu sefer başlat menüsünden arama kısmına çalıştır yazıp çıkan sekmeye msconfig komutunu girmeniz yeterli olacaktır. Komutu girdiğinizde başlangıçta otomatik olarak açılan programlar karşınıza çıkacak. Açılmasını istemediğiniz programların yanında bulunan kutucuğu boş bırakmanız yeterlidir. Eğer hiç kullanmadığınız fakat her defasında karşınıza çıkan bir programı bilgisayarınızda görüyorsanız onu kesinlikle kaldırın. Hatta sık sık bilgisayar üzerinde silme operasyonları düzenleyebilirsiniz.

Düşük RAM Kapasitesi

RAM bellek kapasitenizin yetersiz kalması yavaşlama için en büyük nedenlerden bir tanesidir. Birden fazla sayıda yazılımı PC üzerinde aynı anda çalıştırdığınızda bu direk olarak RAM gücünüze yansır. Eğer 128 MB bir RAM kullanıyorsanız fazla sayıda program açıldığında bilgisayarınızın ilk olarak yavaşladığını ve daha da fazla programı açtığınızda ise donduğunu göreceksiniz. Bu nedenle yüksek RAM kapasitesi hız konusunda her zaman daha avantajlıdır.

Disk Birleştiriciyi Kullanın

Sabit disk birleştiriciyi kullanmayı unutmayın. Windows’un belkide bizlere sunduğu en güzel özelliklerinden bir tanesi disk birleştiricidir. PC üzerinde sık sık kullandığınız çeşitli programlar veya resim müzik gibi veriler zamanla parçalara ayrılabilir. Bu da o programı açılmasını yavaşlatır. Çünkü dağılan verileri okumak daha fazla zaman gerektirecektir. Sabit disk birleştirici bu verileri bir araya getirerek daha kolay okunmalarını sağlar. Böylece bilgisayarınız otomatik olarak hızlanacaktır. Özellikle çok fazla bilgisayar başında oturan kullanıcıların iki haftada bir sabit disklerini birleştirmesi gerekir. Oysaki PC kullanıcıları bunu göz ardı etmekte veya unutmaktadır. Sonuç olarak ise bilgisayarlar yavaşlar. Windows 7 kullanıyorsanız diskinizi birleştirmeden önce diski çözümle özelliğini kullanarak sabit diskin ne kadar parçalanmış olduğunu görebilirsiniz. Böylece boş yere birleştirme işlemi yapmamış olursunuz.

Yetersiz Disk Alanı

Yetersiz disk alanı bilgisayarı yavaşlatan başka bir nedendir. Hard diskinizin neredeyse tamamını kullanmanız bilgisayarınızı oldukça yavaşlatacaktır. Bu nedenle PC üzerinde kullanmadığınız bütün verileri, programları, oyunları vs. silin. Ne kadar boş alan o kadar sağlıklı PC demektir.

Bunların dışında bilgisayarınızda eğer oyunlarınızı daha hızlı bir şekilde oynamak istiyorsanız aşağıda bahsettiğim maddeleride düzenli olarak uygulamanız gerekmektedir.

Güncel Ekran Kartı

PC hızlandırma yolları ile oyun performansınızı artırmak için en önemli şeylerden bir tanesi ekran kartınızı güncel tutmanızdır. Güncel olmayan bir ekran kartı sizlere oyunlarda performans düşüşü yaşatacaktır. Ekran kartınızı güncellemek için ekran kartınızın resmi sitesine girebilir (genellikle bu Nvidia ya da ATı olur) veya bilgisayarınız üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bilgisayar üzerinden güncelleme için başlat menüsünde arama kısmına aygıt yöneticisi yazıp, görüntü bağdaştırıcısı yazarak ekran kartınızı otomatik olarak güncelleyebilirsiniz.

Disk Temizlemeyi Kullanın

Aynı disk birleştirmede olduğu gibi disk temizlemede bilgisayarınızda büyük alanlar açabilir. Özellikle uzun süredir veya hiç disk birleştirme yapmadıysanız bilgisayarınızda büyük miktarda kullanılmayan alan dolmuş olabilir. Windows’un bu serviside bilgisayarınızı hızlandıran en güzel örneklerden bir tanesifir. Çünkü dediğimiz gibi ne kadar çok boş alanınız olursa bilgisayarınız o kadar rahat çalışacaktır.

Virüs Programınızı Kapatın

Oyunlarda daha hızlı bir performans istiyorsanız yukarıda bahsettiğimiz gibi tüm açık uygulamaları kapatmanız ile birlikte aynı zamanda virüs programını da kapatmanız faydalı olacaktır. Özellikle Kaspersky veya Norton gibi antivirüs programları bilgisayarları oldukça yavaşlatmakta ve yüksek oranda RAM kullanmaktadır.

Tozları Temizleyin

Kasanızın içerisini çalıştığınız ortama göre ara sıra temizlemeniz bilgisayarınızı bir nevi hızlandıracaktır. Eğer bilgisayarınız tozlu bir ortamda bulunuyorsa ayda bir eğer normal ev ortamındaysa yılda bir bilgisayarınızın kasasını açıp içerisinde tozları almanız gerekmektedir. Bu sayede soğutucu fanlarınız daha kolay çalışacak ve ekran kartı ve işlemcinizin ısınma oranı azalacaktır. Eğer laptop kullanıyorsanız bu işlemi biraz daha dikkatli yapmanız gerekir çünkü laptop açılırken içerisindeki donanımlar oldukça küçük olduğundan zarar görebilir. Hatta daha önce böyle bir şey yapmadıysanız kasanızı temizlemek için servise götürebilirsiniz. Ayrıca işlemci ve ekran kartları için bazı termal macunlar bulunmaktadır. Servise götürdüğünüz bilgisayarınız için aynı zamanda bu macundan sürmelerini isteyebilirsiniz. Bu sayede ısınma sorununuz hemen hemen ortadan kalkmış olur.

Eğer sizlerde bilgisayarınızı oyun amaçlı kullanıyorsanız daha hızlı bilgisayar almak yerine mevcut PC hızlandırma yollarını kullanarak sisteminizi daha iyi bir hale getirmeyi denemelisiniz.

Sizlere başlıklar altında PC yavaşlama nedenlerinden ve çözüm yollarından bahsettik. Eğer bu çözümler işe yaramadıysa bir sonraki yazımız olan PC hızlandırma programları içeriğine başvurabilirsiniz.

Bir yorum yazmaya ne dersin?

PC Hızlandırma Yolları” hakkında 19 yorum yapılmış.
 • PC Kullanıcısı

  Bilgisayarı Hızlandırmanın en kesin yolu:

  LOW LEVEL FORMAT ve sonrasında tertemiz kurulum,Low Level Format kadar Sabit disk ve bilgisayarı hızlandıran 8 yıldır ne program gördüm nede benzer birşey, Kesinlikle Önerilir. Yalnız 2 seçenek daha var Low atarken o bahsedilen izleride silerseniz, Sabit Disk fabrikadan çıkmış gibi oluyor. Tabii 7 senenin kiri çöpü birikmiş,Bad Sectörleride onarıyor.

  Tabii Disk birleştirmede Kesin önerilir.
  Dİsk temizleme ara sıra, CCLEANER kesinlikle önerilir.
  Ama RAM kesinlikle En az 4 Gb öneriyorum. Bilgisayarda 1. Sırada İşlemci, 2. RAM’dır.
  İşlemci Quad öneririm bende alacağım.

  8 Senedir:

  İşlemci : İntel E4500
  Ram :2 Gb’dı yeni 4 oldu.
  Ekran Kartı :Sapphire 6870 (Önceki 3870’di yaklaşık aynı performansı veriyor.3870 bozulunca aldım 6870’i)

  Benden size Tavsiye Ekran Kartları çok aldatıyor kullanıcıları, çok yatırım yapmak GPU’ya bence tamamen kanmaktan ibaret. Ama En Önemlisi Ekran VRAM’i ve BİT’i.
  Tabii 512 Bit ve boyut farkı ve desteklediği teknolojiler değiştikçe, Mecbursunuz yenisini almaya ama tavsiyem, En Az 3 Gb 386 Bit ve AMD seçmenizi tavsiye ederim.

  Yalnız 512 yada 1024 Bit model bir kart kesinlikle gereksiz yere para saçmak. Çünki Araba eder o kartların parasına.
  Zaten kimsede almıyor inanın bana bu 1024 Bit yada pahalı 512 Bitleri.
  Bide kesinlikle 128 Bit kart almayın.Hele 64 Bit duyarsanız kaçın gitsin ordan.

  Bazı oyunlar 30 fps bile süper yağ gibi kayıyor.Hiç 30’un altında hiçbir oyunda 6870’le görmedim bütün oyunlarda yaklaşık 45 fps.

  Ama Çok üst düzey oynayamadığım bi Crysis 3 oldu.
  15’e kadar düşüyor FPS.

  Sizde varır oynamazsınız olur biter bi kaç oyunuda.

  8 Senedir Bütün oyunları Ultrada oynuyorum yaklaşık.
  Hala En son Quad isteyen oyunları bile oynuyorum. İşlemci Stok 2.20 Ben overcloklu 2.78 kullanıyorum.

  Denedim xp,vista,win7,win8.1.
  Yıllarca denedim bu işletim sistemlerini, en hızlısı Win8.1 64 bit.

  • Umut Uzunöz

   Bu güzel yazınız için teşekkürler. Sayfaya gelenler eminim ki tavsiyelerinize kulak vereceklerdir. :)

  • Murat Dinc Yazının yazarı

   Çok güzel anlatmışsın, klavyene ve & eline sağlık

 • Ali Çömez

  Windowsun gereksiz servislerinin kapatılması gözle görülr derecede hız sağlatır.

 • Kadir

  Disk birleştirici en çok işe yarayan şey bence. Harddiski tamamen optimize ediyor ve daha hızlı bir bilgisayarınız oluyor. Bilgilendirici ve güzel anlatımlı bu yazı için teşekkürler.

 • emre

  Deniycem fakat işe yaramazsa sorarım ben size :)

 • Enes YARALI

  Tüm öneriler dikkate alındığı süreçte eski performansından çok daha iyi bir performans sağlamak kaçınılmaz olacaktır. Disk birleştirici dahil olmak üzere bilmediğim yolları öğrenmemde çok iyi oldu. Kasa temizliği konusunda bazı sıkıntılarım var bunu yapmaktan üşendiğimden galiba. Bilgisayarım sistem kaynaklarına göre az performans sağlıyor bu yolların tümünü deneyerek çözüme ulaşmaya çalışacağım.

 • Utku Kocaoğlu

  Herkes zannediyor ki bir program yükleyince veya iki üç beş bir şey yapınca bilgisayar performansı %100 artıyor.Bu uygulamaları yaparsanız hızlandırıcı programlardan daha çok verim alırsınız bu uygulamalar min %10 bilgisayarı hızlandırır.

 • hayatimweb

  Eğer bilgisayarımız kasa ise temizliğine önem vermeliyiz tabaikide sadece temizlik ile iş bitmiyor diskleri ayda 1 kere de olsa birleştirme ve ccleaner gibi programlar ile temizlememiz en ideal yoludur paylaşım için çok teşekkürler

 • Apk indir

  Ben ASC ve Malware Fighter programlarını kullanıyorum, gözle görülür bir hız değişikliği görebiliyorum. Ne kadar kullanmadığımız dosyaları silsekde bu dosyaların kalıntıları sistem dosyasında (regedit) kalıyor. Saç kurutma makinesi ile kasanın içindeki tozları her ay almaktayım. Disk temizlemekten ziyade asc’de buluanan disk birleştiriciyi kullanıyorum.

 • DomainEvreni

  Gereksiz dosyalar bilgisayarda büyük bir yığın haline dönüşüyor bir süre sonra. Bu da doğal olarak bilgisayarın yavaşlamasına neden oluyor. Teşekkürler güzel olmuş.

 • Umut Uzunöz

  PC hızlandırmak için yazıda da bahsedildiği gibi aslında oldukça az şey yüklemek gereksizleri de silmek gerekiyor. Fakat benim bir teorim var. Bildiğiniz gibi DeepFreeze adlı bir program bilgisayarı kapattığınızda bütün verileri sıfırlıyor. Bu sayede aslında bilgisayar hiç açılmamış gibi oluyor ve kaydedilen her şey siliniyor. Bu programı kullanan bir bilgisayarın 3 yıl sonraki hali sizce ilk alındığı hızında olabilir mi?

  • Murat Dinc Yazının yazarı

   boot frozen seçeneğini seçerek bunu yapmak mümkün ancak teknik oalrak ilk günki gibi hızlı kullanmak pek mümkün gelmiyor, program internet cafe gibi ortamlar için üretilmiş kişisel bilgisayarlar için pek yararlı değil, neden diye soracak olursanız bu program bilgisayardaki her türlü değişikliği,girilen şifreler, web siteleri, history, temporary files, silinen dosyalar, indirilen dosyalar gibi her şeyi kapatıp açtığınızda siliyor, bilgisayar programı başlattığınız anki gibi kalıyor bunun iyi yanları da var kötü yanları da var, kişisle bilgisayarda bunu kullanmak yerine sadece siz kullandığınız için dikkatli kullanmanız gerekiyor, internet cafe gibi ortamlarda bu mümkün olmadığı için DeepFreeze kullanılıyor.

   • Umut Uzunöz

    teşekkürler

 • Yunus Emre

  Denedim ve bilgisayarımnı dahada hızlandıgını farkettim teşekkürler.

 • Hüseyin

  Bu yollarla pc dahada hızlandı ve daha kullanışlı olmaya başladı Teşekkürler.

 • Timur Demir

  Bunların yanında nasıl bahar temizliği yapıyorsanız bilgisayarınızı da belli aralıklarla içini ve dışını temizleyebilirsiniz, ısınma sorununuz var ise ekstra fan takabilirsiniz, işlemcinizin cpu fanını değiştirebilirsiniz.

  • Umut Uzunöz

   Sanırım dediğiniz temizleme işi yazıya sonradan alt kısma eklendi :)

 • Süha Mete

  Pc hızlandırma için disk birleştirme dediğin gibi önemli bir hal alıyor. Ayrıca ccleaner veya asc gibi programlarla da gereksiz bir sürü şeyden kurtulabiliyoruz. Güzel bir antivirüs programı ile de arada sırada tarama yaptık mı tamamdır :)